STTH16L06CG-TR
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STTH16L06CG-TR
  • 1
Product Category : Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Ir - Reverse Current : 8 uA
Package / Case : D2-PAK
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Max Surge Current : 120 A
Vf - Forward Voltage : 2.08 V at 16 A
Packaging : Reel
Vr - Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Dual Common Cathode
Series : STTH16L06C
Recovery Time : 35 ns
Type : Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current : 10 A